Pohoda a jej politický odkaz

Autor: Jozef Šimko | 7.7.2018 o 15:45 | (upravené 7.7.2018 o 15:59) Karma článku: 5,57 | Prečítané:  2267x

Na Pohode som bol tuším 6x. V roli klasického návštevníka, aj v roli dobrovoľníka vidiaceho priebeh Pohody zo zákulisia, v roli teenagera, aj v roli 30tnika. Bol som tam, keď spadol stan a došlo ku tragédii. Dovolím si povedať...

Dovolím si povedať, že Pohodu poznám a som za ňu nesmierne vďačný.

Najväčší slovenský festival Pohoda dosahuje pravidelne vysoké skóre v hodnotení európskych festivalov, a to aj napriek tomu, že mnohé európske festivaly ho výrazne prevyšujú kapacitou, tradíciou a hlavne rozpočtom. Veľmi dobré meno má aj u našich českých susedov, ktorí sa Pohody vždy masívne zúčastňujú. V podstate Pohoda je sebavedomým slovenským produktom na ktorý môžeme byť celá krajina hrdí.

Pohoda nie je len o hudbe, ale aj rôznych atrakciách, jedle, predstaveniach, besedách, premietaniach, workshopoch, zábavných športoch, treťom sektore, mimovládnych organizáciách, komercii, ale aj stretnutiach s priateľmi a hlavne úžasnej pohodovej atmosfére, ktorá naprieč celým trenčianskym letiskom tých pár dní panuje.

Vďaka bohatému programu a sprievodným akciám si Pohodu môžete spraviť presne takú akú chcete a aká Vás samého vystihuje. Môžete na nej tancovať v rytmoch DnB do rána, ale aj počúvať komorný orchester, či ľudovky. Máte čo robiť, ak by ste tam prišli len jesť alebo len pozerať filmy a divadelné predstavenia. Tento festival môžete poňať ako festival pre Vašu mladú rodinu s deťmi a nudiť sa nikto nebude. Dokonca, ak by ste nemali záujem o žiadnu hudbu, tak samotné množstvo atrakcií stojí za to. Pohodu by ste mohli prežiť celú len v akademickom duchu a venovať sa najrôznejším besedám v diskusných stanoch, workshopom, či vzdelávaniu v uličke neziskových organizácii. Môžete aj maľovať alebo si nechať vyčistiť zuby od profesionálov alebo ísť na ekumenickú bohoslužbu alebo hrať na piane alebo vítať slnko alebo sa vyblázniť na vodnom futbale alebo tancovať so slúchadlami na silent disco. Takýchto alebo by bolo ešte veľmi veľa.

Na Pohode stretnete aj veľa osobností kultúrneho, spoločenského, športového, či politického života. Pohoda má aj svoj politický odkaz. Dbá na demokraciu, slobodu slova a myslenia, pluralitu názorov, nebojí sa vyjadriť skorumpovaným politikom čo si o nich myslí, nestotožňuje sa s rasizmom, extrémizmom, ani nadradeným nacionalizmom, je proti konšpiráciám, bojuje proti diktatúram a podporuje disidentov, či nespravodlivo trestaných, nemá rada komunizmus, je konzervatívna aj liberálna, propaguje rozvojovú a humanitárnu pomoc, moderný urbanizmus, podporuje neziskové organizácie a tretí sektor, občiansku spoločnosť, životné prostredie, aj les. Pohoda má rada mladých vzdelaných rozhľadených šikovných sebavedomých Slovákov, ktorí chcú v pokoji a slobode prežívať svoj vlastný šťastný život a rozvíjať sa. Chvalabohu za to všetko.

Pohoda bola pre mňa vždy oázou nádeje a dôkazom, že to s touto krajinou môže dopadnúť nakoniec dobre, ak táto masa ľudí raz zaujme najrôznejšie pozície v našej spoločnosti. Takúto vzpruhu potrebuje človek vidieť hlavne keď vidí ako si väčšina obyvateľstva do vlády zvolí okrem Smeru a vtedy Slotovej SNS aj Mečiara a bájne, už dávno prekuknuté, HZDS. Potrebuje to vidieť aj pri narastajúcom extrémizme a konšpiračných bludoch, aj pri pocite, že v tejto krajine všetci kradnú, či najnovšie, že sa tu vraždia novinári a ich snúbenice.

Pohoda, vďaka, že Ťa máme! Aj vďaka Tebe ešte stále môžeme patriť do úspešného príbehu vyspelej európskej civilizácie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Bez lockdownu budú ťažké Vianoce, varujú niektorí experti

Nemocnice sa plnia, trend nie je dobrý, hovoria.

Dobré ráno

Dobré ráno: Máme polarizovanú spoločnosť, komunikácia premiéra ju prehlbuje

Ľudia sú frustrovaní, hovorí Hřích.

Haščáka dobehla Gorila, šéfa Penty obvinili z korupcie

V sídle finančnej skupiny zasahovali desiatky policajtov.


Už ste čítali?